Joseph Turner (Robert Redford) wraz z zespołem ludzi, pracuje w tajnej komórce CIA. Pewnego dnia wychodzi z biura tylnym wyjściem; w tym czasie wszyscy jego współpracownicy zostają brutalnie zamordowani. Joe "Kondor" Turner zostaje oskarżony o popełnienie tej zbrodni - nie może już ufać nawet znajomym Agentom - i musi uciekać. Ma tytułowe 3 dni na oczyszczenie się z zarzutów i znalezienie ludzi odpowiedzialnych za zbiorowe zabójstwo jego współpracowników. Rozpoczyna się emocjonująca i inteligentna zabawa w kotka i myszkę. Ten wciągający thriller polityczny po raz pierwszy obejrzałem dopiero w roku 2001 na łódzkim "Camerimage" i choć film pochodzi z 1975 roku, wciska w fotel; przede wszystkim dzięki ciekawemu scenariuszowi (opartemu luźno na powieści "6 linii Kondora" autorstwa Jamesa Grady, opowiadającej o przemycie narkotyków w... książkach); to jeden z tych filmów, który wciąga od początku do końca nie przez spektakularne sceny akcji (choć i strzelanin nie brak, a zdjęcia stoją na wysokim poziomie - stąd pokaz na wspomnianym wyżej "Camerimage 2001") tylko przez relacje łączące bohaterów i perfekcyjnie nakreślone postacie, zagrane przez aktorską czołówkę lat 70-tych; Redford, Max Von Sydov i Faye Dunaway. Cieszy zatem, że ten znakomity film doczekał się wydania DVD.

Obraz zapisany został w formacie anamorficznym 2,35:1 (mój ulubiony format DVD!)odrestaurowany i pozbawiony zanieczyszczeń z taśmy filmowej, choć kilka 'brudków' czasem tu i ówdzie mignie. Jak już pisałem w opisie filmu, "3 dni Kondora" to obraz z 1975 roku, a dzięki wydaniu na DVD zyskał drugą młodość. Ziarno pojawia się sporadycznie (i to wcale nie w sekwencjach 'nocnych'), kolory są żywe i naturalne, i choć nie mogę powiedzieć, że obraz to 'żyleta' (wszak do dzisiejszych produkcji mu daleko) to śmiało mogę wystawić ocenę 4 z małym minusem ;)

W przypadku dźwięku, czuję się wręcz zmuszony do zwrócenia uwagi na dość dziwny proceder... Otóż w naszym kraju niektóre nowsze filmy nakręcone z dźwiękiem Dolby Surround wydaje się na DVD z dźwiękiem MONO lub DD 2.0 (zwykłe stereo), a "3 dni Kondora" nakręcone (według IMDB) z dźwiękiem MONO, został wydany w DD5.1 i DTS ;) Rozumiem możliwości dzisiejszej techniki i fakt, że dźwięk został zremasterowany, odnowiony i podzielony na kanały, ale podczas oglądania miałem wrażenie, że i tak 95% ścieżki dźwiękowej wepchnięto do centralnego głośnika. Jedyną zaś różnicą między DD5.1 a DTS zauważyłem w momencie gdy w filmie słychać muzykę; DTS poza tym, że brzmi oczywiście nieco głośniej od DD5.1, to trochę bardziej zaprzęga subwoofer do pracy. Różnice między DD5.1 i DTS są doprawdy symboliczne i wpychanie DTS-u na płytę z filmem z roku 1975 uważam za zbędne zajmowanie powierzchni dysku. Dla niedowidzących napisy, jest standardowo lektor, wgrany oczywiście w ścieżkę DD5.1. Ścieżka nr 4, to komentarz twórców filmu (nagrany w 2.0) tłumaczony oczywiście przez polskiego lektora - co jest jedną z rzeczy, za które firmie VISION należą się duże brawa. Ogólnie jednak, oceniając stricte dźwięk na tym wydaniu, daję porządne 3 z plusem, gdyż z tak wiekowego filmu nie dało się więcej wycisnąć.

Najlepszym dodatkiem jest z pewnością wspomniany przy okazji opisu dźwięku komentarz twórców tłumaczony przez polskiego lektora. Reszta dodatków to niestety kompletna 'bieda'; tekstowe informacje o Robercie Redfordzie, Faye Dunaway, Maxie Von Sydovie i reżyserze Sydney'u Pollacku, oraz zwiastun film + zapowiedzi innych wydawnictw QDVD - to zbyt mało, aby wystawić ocenę wyższą niż 3 'z dwoma'. A że w podstawówce na 'trzy na szynach' mówiło się, że jest to raczej 2 z plusem, taką też ocenę wystawiam ;)

O FILMIE:
Tytuł:
3 Dni Kondora (3 Days of the Condor)
Reżyser:
Sydney Pollack
Obsada:
Robert Redford, Max Von Sydov, Faye Dunaway
Gatunek: Thriller
Czas trwania:
117 min
Ograniczenie wiekowe: 18 lat
Produkcja:
USA 1975


DANE TECHNICZNE:
Liczba płyt:
1
Region: 2 (PAL)
Format obrazu: 2,35:1
Ścieżka dźwiękowa:
DTS, Dolby Digital 5.1 - angielska, Dolby Digital 5.1 - polska,
Napisy:
 polskie
Autor recenzji: Dux E-mail: dux@film.org.pl "Klub Miłośników Filmu" www.film.org.pl
Film dostarczony przez firmę Vision