Podczas seksu, zostaje brutalnie zadźgany szpikulcem do lodu były gwiazdor  rocka. Na miejsce zdarzenia przybywa detektyw Nick Curran (Michael Douglas). Jedyny trop wiedzie do aktualnej dziewczyny rockmana - Catherine Tramell (Sharon Stone), która jest bardzo wyrachowana i pewna siebie. Bez problemu radzi sobie podczas przesłuchania na posterunku (szeroko znana scena, w czasie której Sharon Stone prezentuje swoje "wdzięki") i rozpoczyna przesiąkniętą erotyzmem grę z Nickiem. Sporo dowodów wskazuje właśnie na Catherine - jednak w jej winę wierzy tylko Curran, którego wkrótce z pisarką połączy gorący romans. Pojawiają się coraz to nowe dowody i poszlaki, które zaczynają mylić trop. Kto zabił ?
"Nagi Instynkt" z miejsca został określony jako bardzo erotyczny i brutalny film. Był początkiem wielkiej kariery Sharon Stone. Reżyserem filmu jest Paul Verhoeven - którego filmy są praktycznie zawsze przesiąknięte są erotyką oraz przemocą. Sam film jest bardzo zręcznie zrealizowanym thrillerem erotycznym z ciekawym scenariuszem, bardzo dobrymi zdjęciami Jana DeBonda oraz muzyką Jerrego Goldsmitha. Do samego końca filmu widz nie może być pewien, co się stanie, Stone w spaniały i diaboliczny sposób prowadzi swoją gierkę z Nickiem, cały czas pokazując, kto jest górą. Film był bardzo często krojony i cenzurowany, na płycie znajdziemy jednak pełną wersję filmu, nie tkniętą przez cenzorów.

Film jest stosunkowo nowy, a jego obraz prezentuje przyzwoity poziom. Spora część filmu posiada dość mroczne i klimatyczne sceny, wspaniale zaaranżowane przez autora zdjęć do filmu. Obraz otrzymujemy w panoramicznym aspekcie obrazu 2,35:1 (transfer anamorficzny). Jest on dość czysty, nie ma tu zbyt dużej ilości zabrudzeń oraz ziarna. Poprawnie została oddana kolorystyka. Dobry kontrast, ostrość oraz szczegółowość (także w czasie scen erotycznych ;). Bardzo dobrze przekazana wizja reżysera oraz autora zdjęć. Nie zauważyłem wielu niedociągnięć, choć ideał to nie jest.

Na płycie mamy pięć ścieżek dźwiękowychDolby Digital 5.1 - angielska, DTS ES – angielski oraz ścieżkę z wgranym w centralny kanał polskim lektorem (Dolby Digital 5.1), oraz dwie, stereofoniczne ścieżki zawierające komentarze (więcej w dziale dodatki), tłumaczone za pomocą lektora.. Dźwięk jest bardzo czysty, wyraźny, bardzo dobrze słyszalne dialogi. Jednak rozłożenie dźwięku na poszczególne kanały budzi moje zastrzeżenie - w "tyłach" słychać jedynie przyciszoną muzykę, odzywają się one tylko głośniej w hałaśliwym otoczeniu - na przykład w dyskotece oraz na początku filmu, gdy przez przypadek Nick włącza Hi-Fi byłego rockmana, wtedy słyszymy tam głośną muzykę. Można się doszukać jeszcze kilku odgłosów otoczenia, jednak praktycznie brak tu przejść, a w paru scenach aż się o to prosi (np auto jedzie wprost w kamerę, ta robi "unik" tak, że auto przejeżdża koło nas - jednak dźwięk, jaki wydaje auto dobiega do nas jedynie z przodu, po zniknięciu z ekranu pozostaje po nim.. nic :). Różnice pomiędzy DTS a Dolby Digital są niewielkie, a ich różnica w brzmieniu wynika jedynie z niemal dwukrotnie mniejszej kompresji DTS w stosunku do DD. Pomijając niedociągnięcia z rozłożeniem kanałów - dźwięk oddaje dość dobrze klimat filmu, głównie dzięki wspaniałej muzyce.

Nareszcie, po kilku nieco słabszych pod względem dodatków wydaniach, do rąk dostajemy dobrze, a nawet bardzo dobrze przygotowany krążek. Opakowanie  bardzo ładnie przygotowane graficznie, w pudełku znajdziemy standardowo książeczkę z zapowiedziami QDVD, oraz odpowiednią plansze, na którą możemy nakleić punkty zdobywane w QDVD. Oprócz tego  znajdziemy oczywiście same krążki DVD - płyta zawierająca film to dwuwarstwowa DVD-9, natomiast płyta z dodatkami to jednowarstwowa płyta DVD-5. Po raz kolejny nie dające się ominąć reklamy początkowe, tu mamy tego jeszcze więcej - mianowicie nawet płyta z dodatkami opatrzona jest tą przykrą wadą tegoż wydawnictwa. Dodatki zostały rozłożone na dwie płyty, ich wartość jest w miarę zadowalająca - choć w sumie najciekawszy dodatek znajduje się na płycie nr 1. Poniżej szczegóły.
 


PŁYTA PIERWSZA

 • Komentarz reżysera oraz autora zdjęć - to wspominany wyżej najciekawszy dodatek tego wydania. Przez całą długość filmu możemy przysłuchiwać się obu panom, jak opowiadają o procesie tworzenia filmu, gdzie szukali inspiracji, kim się wzorowali i jakie problemy powstawały przy realizacji. Ciekawy, zajmujący komentarz, jedynie w paru momentach panowie milkną, są to jednak przerwy bardzo drobne. Całość przetłumaczona za pomocą lektora.
   

 • Komentarz krytyka filmowego - a dokładnie mówiąc - krytyczki. Wypowiada się ona ciekawie na temat treści samego filmu, tego w jaki sposób odważna rola Sharon Stone wpłynęła na role "zimnych" blondynek w późniejszych filmach. "Przygląda" się też samej treści filmu, próbując ja interpretować na swój sposób. Nie tak ciekawy komentarz, jak poprzedni, jednak także wnoszący wiele ciekawych zagadnień odnośnie treści samego filmu. Ciekawostką jest to, iż tłumaczenie - wykonane standardowo za pomocą lektora - tu czytane jest głosem kobiety, co jest chyba pierwszym takim przypadkiem w polskich wydaniach dvd.

Menu Dodatków

Michael Douglas

Zdjęcia próbne Sharon Stone


PŁYTA DRUGA
 

Druga płyta wita nas klimatycznym menu (oczywiście zaraz po przebrnięciu przez reklamy), które ukazuje nam scenę erotyczną pomiędzy Nickiem a Beth (psycholog policyjny). Dodatki są rozmieszczone na jednej planszy, ostatnia pozycja to zwiastuny QDVD. Dodatki przedstawiają się następująco:

 • Jak powstawał film  – to trwający 24 minuty i 20 sekund ciekawy making of. Na ekranie wypowiadają się: reżyser Paul Verhoeven, odtwórcy głównych ról, twórca zdjęć Jan DeBond. Dowiemy się tu między innymi o kłopotach przy realizacji filmu - organizacja Gejów oraz lesbijek z San Francisco - była całkowicie przeciwna realizacji filmu, ze względu na biseksualny charakter głównej postaci. Urządzali demonstracje, utrudniali kręcenie filmu, a gdy ten był gotowy - wszem i wobec rozgłaszali rozwiązanie całej intrygi. Oczywiście ujrzymy tu także wiele scen z planu. Ciekawy i wartościowy dodatek. Całość przetłumaczona na język polski za pomocą lektora.
   

 • Z planu – trwający 6 minut i 28 sekund krótki materiał promujący, w skrócie przedstawiający główną intrygę filmu, postać reżysera i aktorów oraz ich krótkie wypowiedzi. Co ciekawe - materiał w pełni nowy, nie pokrywający się z poprzednim Making of, co często się na QDVD zdarza. Standardowo - lektor
   

 • Pod ostrzem cenzora – tu znajdziemy trwający 4'53'' zlepek scen, które zostały przemontowane, bądź ocenzurowane na potrzeby projekcji w telewizji. Mając do dyspozycji mocny, erotyczny thriller przystępując do oglądania tego materiału spodziewałem się, iż to właśnie owe sceny miłosne zostały głównie pocięte. Jednak przez niemal 5 minut widz ogląda na ekranie krótkie dialogi, w których padają dość mocne słowa (fucki i inne ;) i ich telewizyjne odpowiedniki złagodzone do formy raczej nieciekawej (owe fucki po redukcji brzmią "kurna" a np słowo "dupek" rzucone do jednego z policjantów zostało zastąpione słowem "koleżka". Nie specjalny to dodatek, nie wnoszący nic do wiedzy odnośnie filmu. Materiał tłumaczony przez lektora

Reżyser filmu - Paul Verhoeven

Autor zdjęć - Jan DeBond

Storyboardy do sceny miłosnej

 • Storyboard – to zbiór trzech scen, zaprezentowanych w formie gotowej, zawartej w filmie oraz szkicach koncepcyjnych, który stworzono przed przystąpieniem do realizacji. Cały ekran zajmuje właśnie forma rysunkowa, natomiast w prawym dolnym rogu, w mniejszym okienku widzimy już gotową scenę z filmu. Przyznam, iż na fotkach scena erotyczna prezentowała się jeszcze bardziej "ostro". Możemy w ten sposób obejrzeć następujące sceny: Scena Miłosna (03:28), Pościg Samochodowy (01:14), oraz Morderstwo w Windzie (02:47)
   

 • Zdjęcia próbne – tutaj mamy do wyboru materiał ze zdjęć próbnych, przeprawadzonych w celach castingowych do filmu. Możemy zapoznać się z próbami Jeanne Tripplehorn (03:02) oraz Sharon Stone (05:51). Dodatek tłumaczony za pomocą lektora.
   

 • Zwiastuny – zbiór dwóch zwiastunów reklamujących "Nagi Instynkt" trwają one odpowiednio: 01:57 i 0:29 (ten drugi wygląda bardziej jak wycięty z dłuższego zwiastunu, lub teaser telewizyjny).
   

 • Galeria - zbiór 23 fotek, przedstawiających głównych aktorów, sceny z filmu, sceny z realizacji filmu.
   

 • Aktorzy i Twórcy - to tekstowe informacje na temat Michaela Douglasa, Sharon Stone (można tu wyczytać, iż aktorka ma bardzo wysoki iloraz inteligencji - jej IQ wynosi 154) oraz reżysera Paula Verhoevena.

SEKCJA ZWIASTUNY

Standardowa już porcja zajawek nadchodzących tytułów z QDVD, bądź będących aktualnie w sprzedaży. Są to:

Czerwony Smok (1'58''), Sycylijczyk (2'31''), Pamięć Absolutna (2'03''), Niewygodny Świadek (1'52''), Drabina Jakubowa (1'48''), , Producenci (2'06'')Rambo 3 (1'53'')

Wszystkie zwiastuny opatrzone są tłumaczeniem, za pomocą lektora.

To tyle, jeśli chodzi o materiały dodatkowe na drugiej płycie. Nie jest to powalająca ilość ani ogrom informacyjny, ale nie jest także źle - wiele ciekawych informacji, całkowicie spolszczonych. To oraz sam film, który jest bardzo dobry plasuje to wydanie w czołówce dotychczasowych wydań QDVD w naszym kraju (myślę, że nic nie przebije premierowego "Terminatora 2"

O FILMIE:
Tytuł:
 Nagi Instynkt
(Basic Instinct)
Reżyser: Paul Verhoeven
Obsada:
 Michael Douglas, Sharon Stone, George Dzundza, Jeanne Tripplehorn
Gatunek:
 Thriller erotyczny
Czas trwania: 123 min
Ograniczenie wiekowe: 18 lat
Produkcja: USA 1992

 
DANE TECHNICZNE:
Liczba płyt:
2
Region: 2 (PAL)
Format obrazu: 2.35:1
Scieżka dzwiękowa: Dolby Digital 5.1- angielska, DTS ES 5.1, Dolby Digital 5.1- polska (lektor), Dolby Digital 2.0 - komentarze
Napisy:
pol
Autor recenzji: Jacek E-mail: jacek@film.org.pl "Klub Miłośników Filmu" www.film.org.pl
Film dostarczony przez firmę Vision