NAJLEPSZY FILM
Sin City
(Sin City - Miasto Grzechu)

POZOSTALI NOMINOWANI:
Closer (Bliżej)
Crash (Miasto Gniewu)
King Kong
Million Dollar Baby (Za Wszelką Cenę)



NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY
Mar Adentro
(W Stronę Morza)

POZOSTALI NOMINOWANI:
Kabhi Khushi Kabhie Gham... (Czasem Słońce, Czasem Deszcz)
Un Long Dimanche De Fiancailles (Bardzo Długie Zaręczyny)
Shi Mian Mai Fu (Dom Latających Sztyletów)
Wu Jian Dao (Infernal Affairs: Piekielna Gra)



NAJLEPSZY FILM POLSKI
Pitbull

POZOSTALI NOMINOWANI:
Persona Non Grata
Trzeci
Tulipany
W Dół Kolorowym Wzgórzem



NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY
Corpse Bride
(Gnijąca Panna Młoda Tima Burtona)

POZOSTALI NOMINOWANI:
Appurushido (Appleseed)
Hauru No Ugoku Shiro (Ruchomy Zamek Hauru)
Madagascar (Madagaskar)
The Wallace & Gromit: Curse Of The Wererabbit (Wallace i Gromit: Klątwa Królika)



NAJLEPSZA REŻYSERIA
Robert Rodriguez i Frank Miller - Sin City
(Sin City - Miasto Grzechu)

POZOSTALI NOMINOWANI:
Mike Nichols - Closer (Bliżej)
Fernando Meirelles - The Constant Gardener (Wierny Ogrodnik)
Peter Jackson - King Kong
Clint Eastwood - Million Dollar Baby (Za Wszelką Cenę)



NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Million Dollar Baby - Paul Haggis
(Za Wszelką Cenę)

POZOSTALI NOMINOWANI:
Michael Haneke - Cache (Ukryte)
Patrick Marber - Closer (Bliżej)
Paul Haggis - Crash (Miasto Gniewu)
Josh Olson - A History Of Violence (Historia Przemocy)



NAJLEPSZY AKTOR PIERWSZOPLANOWY
Christian Bale - El Maquinista
(Mechanik)

POZOSTALI NOMINOWANI:
Sean Penn - The Assassination Of Richard Nixon (Zabić Prezydenta)
Bill Murray - Broken Flowers
Geoffrey Rush - The Life And Death Of Peter Sellers (Peter Sellers: Życie i Śmierć)
Mickey Rourke - Sin City (Sin City - Miasto Grzechu)



NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY
Clive Owen - Closer
(Bliżej)

POZOSTALI NOMINOWANI:
Jeffrey Wright - Broken Flowers
Paul Giamatti - Cindarella Man (Człowiek Ringu)
Matt Dillon - Crash (Miasto Grzechu)
Morgan Freeman - Million Dollar Baby (Za Wszelką Cenę)



NAJLEPSZA AKTORKA PIERWSZOPLANOWA
Natalie Portman - Closer
(Bliżej)

POZOSTALI NOMINOWANI:
Rachel Weisz - The Constant Gardener (Wierny Ogrodnik)
Jennifer Connelly - The House Of Sand And Fog (Dom z Piasku i Mgły)
Hilary Swank - Million Dollar Baby (Za Wszelką Cenę)
Imelda Staunton - Vera Drake



NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA
Cate Blanchett - The Aviator
(Aviator)

POZOSTALI NOMINOWANI:
Sharon Stone - Broken Flowers
Thandie Newton - Crash (Miasto Gniewu)
Jennifer Carpenter - The Exorcism Of Emily Rose (Egzorcyzmy Emily Rose)
Charlize Theron - The Life And Death Of Peter Sellers (Peter Sellers: Życie i Śmierć)



NAJLEPSZA MUZYKA
Batman Begins
James Newton Howard i Hans Zimmer
(Batman - Początek)

POZOSTALI NOMINOWANI:
Steve Jablonsky - The Island (Wyspa)
James Newton Howard - King Kong
Harry Gregson-Williams - Kingdom Of Heaven (Królestwo Niebieskie)
Andrew Lloyd Webber - The Phantom Of The Opera (Upiór w Operze)



NAJLEPSZA PIOSENKA STWORZONA DO FILMU
"Kabhi Khushi Kabhie Gham..."
Jatin-Lalit (muzyka), Sameer (słowa), Lata Mangeshkar (wykonanie)
(Czasem Słońce, Czasem Deszcz)

POZOSTALI NOMINOWANI:
"Violet Beaurgarde" - Danny Elfman
/Charlie And The Chocolate Factory (Charlie i Fabryka Czekolady)/
"The Blower's Daughter" - Damien Rice
/Closer (Bliżej)/
"Tears To Shed" - Helena Bonham Carter, Jane Horrocks, Enn Reitel
/Corpse Bride (Gnijąca Panna Młoda Tima Burtona)/
"Learn To Be Lonely" - Minnie Driver
/The Phantom Of The Opera (Upiór w Operze)/



NAJLEPSZY MONTAŻ
Sin City
(Sin City - Miasto Grzechu)

POZOSTALI NOMINOWANI:
Aviator
The Island (Wyspa)
King Kong
War Of The Worlds (Wojna Światów)



NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
The Brothers Grimm
(Nieustraszeni Bracia Grimm)

POZOSTALI NOMINOWANI:
Charlie And The Chocolate Factory (Charlie i Fabryka Czekolady)
King Kong
Lemony Snicket's A Series Of Unfortunate Events (Seria Niefortunnych Zdarzeń)
The Phantom Of The Opera (Upiór w Operze)



NAJLEPSZE ZDJĘCIA
Sin City - Robert Rodriguez
(Sin City - Miasto Grzechu)

POZOSTALI NOMINOWANI:
Andrew Lesnie, Derek Whipple - King Kong
Bruno Delbonnel - Un Long Dimanche De Fiancailles (Bardzo Długie Zaręczyny)
Xiaoding Zhao - Shi Mian Mai Fu (Dom Latających Sztyletów)
Janusz Kamiński - War Of The Worlds (Wojna Światów)



NAJLEPSZE EFEKTY WIZUALNE
King Kong

POZOSTALI NOMINOWANI:
Nochnoj Dozor (Straż Nocna)
Sin City (Sin City - Miasto Grzechu)
Star Wars Episode III: Revenge Of The Sith (Gwiezdne Wojny Część III: Zemsta Sithów)
War Of The Worlds (Wojna Światów)



NAJLEPSZE KOSTIUMY
Shi Mian Mai Fu
(Dom Latających Sztyletów)

POZOSTALI NOMINOWANI:
The Brothers Grimm (Nieustraszeni Bracia Grimm)
Kingdom Of Heaven (Królestwo Niebieskie)
Lemony Snicket's A Series Of Unfortunate Events (Seria Niefortunnych Zdarzeń)
The Phantom Of The Opera (Upiór w Operze)



NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA
Sin City
(Sin City - Miasto Grzechu)

POZOSTALI NOMINOWANI:
The Brothers Grimm (Nieustraszeni Bracia Grimm)
Charlie And The Chocolate Factory (Charlie i Fabryka Czekolady)
Lemony Snicket's A Series Of Unfortunate Events (Seria Niefortunnych Zdarzeń)
Oliver Twist



e-mailPlebiscyt przeprowadził: ShOOmir
Klub Miłośników Filmu, 17 lutego 2006


STRONA GŁÓWNA | PLEBISCYTY KMF