Strona główna KMF
        

Stanisław Bareja urodził się 5 grudnia 1929 roku w Warszawie. W 1947 roku przeprowadził się z rodziną do Jeleniej Góry. Tam, po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego wiedział już, czym chce zajmować się w dorosłym życiu - kręceniem filmów.

W październiku 1949 r. mury Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi, przekroczyło kilku kandydatów na filmowców : Kazimierz Kutz, Janusz Morgenstern, Andrzej Munk, Jan Łomnicki, Andrzej Wajda i Stanisław Bareja. Wcześnej, podczas egzaminu wstępnego, Bareja przedstawił pomysł na cykl nowel filmowych, osnutych wokół bitwy pod Grunwaldem. Temat Grunwaldu będzie pod wieloma postaciami przewijał się przez całą twórczość autora "Misia". Na czwartym roku studiów, Bareja wyreżyserował swój pierwszy film. Była to średniometrażowa adaptacja "Niemców" Leona Kruczkowskego. W 1954 roku Stanisław Bareja ukończył łódzką Filmówkę, lecz nie przystąpił do egzaminu końcowego. Zamiast tego, rozpoczął pracę na prawdziwych planach filmowych, jako asystent reżysera, II reżyser oraz aktor drugoplanowy i epizodyczny. Swój film dyplomowy przedstawił dopiero w 1958 roku, była to etiuda "Gorejące czapki", która jednak nie znalazła uznania w oczach komisji egzaminacyjnej. Tytuł magistra sztuki Bareja uzyskał dopiero w 1974 roku, jako pracę dyplomową przedstawiwszy swój pierwszy reżyserowany, pełnomatrażowy film fabularny. Był nim "Mąż swojej żony".


1960 - 1969
Od "Męża swojej żony" do "Przygody z piosenką"
1972 - 1975
Od "Poszukiwanego - poszukiwanej" do "Niespotykanie spokojnego człowieka"
1976 - 1980
Od "Bruneta wieczorową porą" do "Misia"
1983 - 1986
Od "Alternatywy 4" do "Zmienników"
Inne wcielenia twórcze
Od asystentów reżysera do ról aktorskich


W tekście wykorzystano informacje oraz zdjęcie reżysera, pochodzące z książki Macieja Łuczaka "Miś, czyli rzecz o Stanisławie Barei", Wyd. Prószyński i S-ka, 2001.

Podziękowania dla Ofirki za logo i dla Alieena za porady techniczne :)


e-mail
 Autor filmografii: Adrian Szczypiński - ADI