Strona główna KMF


LAUREACI 2001:


Nagrody Filmowe Klubu Miłośników Filmu zostały przyznane po raz pierwszy w historii klubu 1 lutego 2002.To epokowe wydarzenie poprzedzone zostało ciężką, żmudną, wielotygodniową pracą komisji sędziowskiej w składzie: Solo - czyli ja:).
W głosowaniu mogli brać udział wszyscy członkowie klubu, a głosować można było i należało na filmy, które pojawiły się na ekranach polskich kin w roku 2001. Do dnia 31 stycznia 2001 roku swoje jakże cenne głosy oddali:
Dux, DesJudi, Shoomir, Markos, Deina, Glova, Locutus, Doberman, Nebulus, Hezekaja, Haamsta, Ofirka, Kelley, Phonik, Alieen, Gruby, Marta, Mati, Gr@il, Hunter, Strzyga i niżej podpisany. W ostatniej chwili swoje głosy przesłała Bupu, ale niestety po regulaminowym czasie i nie mogłem tego wziąć pod uwagę w końcowym podliczeniu.
Tak więc oto w imieniu całego KMF'u przedstawiam listę najlepszych, najwspanialszych, najbardziej niezwykłych, najpiękniejszych, najbardziej emocjonujących i najbardziej wzruszających filmów, aktorów, aktorek i twórców, których filmy z wypiekami na twarzy oglądaliśmy przez cały rok 2001:




Najlepszy film roku:









Pozostali nominowani:






A.I. Artificial Intelligence A.I. Sztuczna inteligencja



Le Fabuleux Destin D'Amelie Poulain Amelia



Moulin Rouge!



Traffic











Memento














Najlepsza reżyseria:









Pozostali nominowani:






Jean-Pierre Jeunet za Le Fabuleux Destin D'Amelie Poulain/ Amelia



Buz Luhrmann za Moulin Rouge!



Darren Aronofsky za Requiem for a Dream/ Requiem dla snu



Steven Soderbergh za Traffic







Christopher Nolan za Memento














Najlepszy scenariusz:









Memento

Christopher Nolan



Pozostali nominowani:


Le Fabuleux Destin D'Amelie Poulain Amelia

Guillaume Laurant

Moulin Rouge!

Baz Luhrmann i Craig Pearce

Traffic

Stephen Gaghan

Unbreakable Niezniszczalny

M. Night Shyamalan




Najlepszy aktor pierwszoplanowy:









Pozostali nominowani:



Tom Hanks za Cast Away/Poza Światem



Haley Joel Osment za A.I. Artificial Intelligence/A.I. Sztuczna



inteligencja



Michael Douglas za Wonder Boys/Cudowni Chłopcy



Ewan McGregor za Moulin Rouge!









Guy Pearce za Memento










Najlepsza aktorka pierwszoplanowa:






Pozostałe nominowane:






Cate Blanchett za The Gift/Dotyk przeznaczenia



Ellen Burstyn za Requiem for a Dream/Requiem dla snu



Audrey Tautou za Le Fabuleux Destin D'Amelie Poulain/Amelia



Renée Zellweger za Bridget Jones's Diary/Dziennik Bridget Jones










Nicole Kidman za Moulin Rouge!














Najlepszy aktor drugoplanowy:






Pozostali nominowani:






Jim Broadbent za Moulin Rouge!



Willem Dafoe za Shadow of the Vampire/Cień wampira



Ben Kingsley za Sexy Beast



Jude Law za A.I. Artificial Intelligence/A.I. Sztuczna inteligencja










Benicio del Toro za Traffic














Najlepsza aktorka drugoplanowa:






Pozostałe nominowane:






Jennifer Connely za Requiem for a Dream/Requiem dla snu



Frances McDormand za Almost Famous/U progu sławy



Carrie-Anne Moss za Memento



Frances O'Connor za A.I. Artificial Intelligence/A.I. Sztuczna



inteligencja







Monica Belucci za Le Pact Des Loups




Braterstwo wilków














Najlepsze zdjęcia:



Moulin Rouge!

Donald McAlpine



Pozostali nominowani:


Le Fabuleux Destin D'Amelie Poulain Amelia

Bruno Delbonnel

Crouching Tiger, Hidden Dragon Przyczajony tygrys, ukryty smok

Peter Pau

Le Pact Des Loups Braterstwo wilków

Dan Laustsen

Traffic

Steven Soderbergh




Najlepsza muzyka:



Moulin Rouge!

Craig Armstrong, Marius De Vries i Steve Hitchcock



Pozostali nominowani:


Le Fabuleux Destin D'Amelie Poulain Amelia

Yann Tiersen

Crouching Tiger, Hidden DragonPrzyczajony tygrys, ukryty smok

Tan Dun

O Brother, Where Art Thou?Bracie ,gdzie jesteś?

T-Bone Burnett i Carter Burwell

Requiem for a Dream Requiem dla snu

Clint Mansell




Najlepsza piosenka:



El Tango de Roxanne

Moulin Rouge!



Pozostali nominowani:


Come What May

Moulin Rouge!

Elephant Love Medley

Moulin Rouge!

I Am a Man of Constant Sorrow

O Brother, Where Art Thou? Bracie, gdzie jesteś?

I Am Believer

Shrek




Najlepszy montaż:



Memento

Dody Dorn



Pozostali nominowani:


Le Fabuleux Destin D'Amelie Poulain Amelia

Herve Schneid

Moulin Rouge!

Jill Bilcock

Le Pact Des Loups Braterstwo wilków

Xavier Loutreuil, Sébastien Prangere i David Wu

Requiem for a Dream Requiem dla snu

Jay Rabinoviyz




Najlepsza scenografia:



Moulin Rouge!



Pozostali nominowani:


A.I. Artificial Intelligence A.I. Sztuczna inteligencja

Crouching Tiger, Hidden Dragon Przyczajony tygrys, ukryty smok

Enemy at the Gates Wróg u bram

Le Pact Des Loups Braterstwo wilków




Najlepsze efekty wizualne:



Pearl Harbor



Pozostali nominowani:


A.I. Artificial Intelligence A.I. Sztuczna inteligencja

Crouching Tiger, Hidden Dragon Przyczajony tygrys, ukryty smok

Final Fantasy, The Spirits Within

Moulin Rouge!

The Mummy Returns Mumia powraca




Najlepsze kostiumy:



Moulin Rouge!



Pozostali nominowani:


A.I. Artificial Intelligence A.I. Sztuczna inteligencja

Crouching Tiger, Hidden Dragon Przyczajony tygrys, ukryty smok

Le Pact Des Loups Braterstwo wilków

Planet of the Apes Planeta małp




Najlepsza charakteryzacja:



Planet of the Apes
Planeta małp



Pozostali nominowani:


A.I. Artificial Intelligence A.I. Sztuczna inteligencja

Hannibal

Moulin Rouge!

Shadow of the Vampire Cień wampira




Najlepszy film polski:



Półserio



Pozostali nominowani:


Cześć Tereska

Przedwiośnie

Quo Vadis

Weiser




WYRÓŻNIENIE SPECJALNE:



GUTEKFILM

za dystrybucję wspaniałego, ambitnego i niepowtarzalnego kina w Polsce



Nominowany był także:


Jerzy Stuhr za rewelacyjny dubbing Osiołka w filmie Shrek






Głosy policzył i opracował:

Dariusz Żak - SOLO