Strona główna KMF
        

"Zatoichi" to najnowszy i kolejny już znakomity film Takeshi Kitano. Wystąpił on również w głównej, tytułowej roli niewidomego masażysty przemierzającego z pozoru bez celu Kraj Kwitnącej Wiśni. Pomimo utraty wzroku jest on wciąż znakomitym wojownikiem, legendarnym mistrzem miecza znanym z książek Kana Shimozawy i filmowej serii kręconej w latach 1962-1989 z Shintaro Katsu w roli głównej. Pewnego dnia przybywa "znikąd" niczym samotny kowboj z westernów Sergio Leone (zresztą niektórzy krytycy określają ten film spagetti-samurai-slasher) do małej osady. Miasteczkiem rządzi pewien gang zajmujący się hazardem i pobieraniem haraczy. Bohater niczym Sanjuro Kuwabatake grany przez Toshiro Mifune w "Yojimbo" Kurosawy postanawia zaprowadzić porządek. Zresztą jako ciekawostkę warto wspomnieć, że w filmie "Zatoichi Meets Yojimbo" z 1970 roku Shintaro Katsu wcielający się w postać ślepego mistrza spotyka się z Sanjuro Kuwabatake granym przez samego Toshiro Mifune!

Wracając jednak do współczesnej wersji, nie jest to tylko opowieść o Zatoichim. Film ma wielu bohaterów - bardzo ważny jest wątek rodzeństwa, które w przebraniu gejsz stara się od dziesięciu lat wytropić zabójców rodziców. Jest jeszcze Shinkichi - gamoniowaty, nieporadny hazardzista mieszkający z ciotką, która użycza schronienia masażyście. A po drugiej stronie barykady młody, zdolny, świetnie władający mieczem ronin, który z konieczności by pomóc chorej żonie zatrudnia się jako ochroniarz w gangu Ginzou. Film obfituje w mnóstwo pojedynków. Choreografia jest znakomita, a walki naprawdę bardzo krwawe - nie raz posoka sika niczym w "Kill Bill" Quentina Tarantino. Są to jedne z najlepszych samurajskich scen walki jakie widziałem, dorównujące nawet pojedynkom z takich klasyków jak "Siedmiu Samurajów" czy wspomniana już "Straż przyboczna" Kurosawy. Nie jest to jednak tępa i bezsensowna "rąbanka" (czy raczej powinienem napisać "siekanka" :). Mimo dość prostej historii i nieodłącznego motywu zemsty film jest ciekawy i w paru miejscach bardzo zaskakujący (szczególnie końcówka). Obfituje w sporo komicznych sytuacji, a pod koniec zmienia się nawet w musical (!). Nawet tutaj Kitano (by tradycji stało się zadość) pokazał kilku wytatuowanych członków yakuzy. Ale wszak początki tej organizacji sięgają XVI wieku, więc nic w tym niezwykłego (może poza tym, że reżyser nie nakręcił jeszcze filmu, w którym nawet na moment nie pojawiałby się ktoś z yakuzy :).


   


Film jest także znakomicie zagrany. Kitano gra w sposób bardzo oszczędny, jest jak zwykle małomówny i z wiecznie pochyloną głową. Ronina Hattori Gennosuke zagrał 30-letni Tadanobu Asano, mający już spore doświadczenie (ważne role w "Ichi the Killer" Takashi Miike, "Bright Future" Kiyoshi Kurosawy, "Gemini" Shinya Tsukamoto czy znanym z polskich ekranów "Tabu" Nagisy Oshimy). W dość komiczną rolę Shinkichi wcielił się Gadarukanaru Taka - niezbyt znany aktor, który wcześniej dostał niewielki epizod w komedii "Getting Any" Kitano. Michiyo Ookusu zagrała ciotkę Ume. Ta urodzona w Chinach aktorka miała już okazję zagrać w ekranizacji legendy o Zatoichim (i to jedną z głównych ról) w "Zatoichi - The Blind Swordsman's Pilgrimage" z 1966 roku (dokładnie w 14 filmie o tym bohaterze - obecny jest bodaj 27 tytułem). Yuuko Daike gra dziewczynę, która wraz z bratem (w tej roli absolutny debiutant Daigoro Tachibana, który i tak przez większość filmu przebrany jest za kobietę) pragnie pomścić rodziców. Dla aktorki to już piąty występ u Takeshi Kitano (plus rola w niesamowitym, przerażającym horrorze "Ju-On"). Szefów gangów zagrali Ittoku Kishibe (Ginzou) i Saburo Ishikura (Oogiya). Ten pierwszy wystąpił w "Violent Cop" - reżyserskim debiucie Kitano, oraz głośnym, porównywanym do kina Tarantino "Shark Skin Man and Peach Hip Girl" Katsuhito Ishii (zresztą razem z Tadanobu Asano). Natomiast Saburo Ishikura poza użyczaniem głosów postaciom anime ma na swoim koncie samurajski dramat z 2000 roku pokazywany niegdyś w TVP pod tytułem "Człowiek zwany Dora-Heita". Film o tyle ważny, że jednym ze współautorów scenariusza był Akira Kurosawa (pozostali to równie "wielcy" japońskiego kina - Kobayashi, Kinoshita i Ichikawa). W końcu po śmierci Kurosawy i pozotstałej dwójki film wyreżyserował Kon Ichikawa, blisko 90-letni mistrz aktywny twórczo od ponad 50 lat.


   


Ale wracając do "Zatoichi" Kitano, koniecznie trzeba wspomnieć o wspaniałej, wręcz hipnotyzującej muzyce, która doskonale współgra z obrazem. Tym razem Beat Takeshi zrezygnował z usług Joe Hisaishi'ego, z którym tak dobrze mu się pracowało przez wiele lat (swoją drogą kompozytor kończy właśnie pisać muzykę do kolejnego anime laureata Oscara Hayao Miyazaki pt. "Howl's Moving Castle" które wejdzie na ekrany japońskich kin pod koniec roku). Scieżką dźwiękową do "Zatoichi" zajął się Keiichi Suzuki - mało znany kompozytor, aktor i programista (sic!). Ma on na swoim koncie muzykę do kilku gier video, a z bardziej znanych produkcji do zgłoszonego przez Japonię do tegorocznych Oscarów "Tokyo Godfathers" i niesamowitego, zaskakującego i nieźle pokręconego horroru "Uzumaki". Zdjęcia to zasługa Katsumi Yanagishima, wieloletniego współpracownika Kitano, a także autora zdjęć do głośnego, kontrowersyjnego "Battle Royale".


   


Na 9 nominacji Japońskiej Akademii Filmowej "Zatoichi" zwyciężył w pięciu kategoriach. Jednak te najważniejsze, w tym za najlepszy japoński film 2003 powędrowały do innej opowieści o samurajach - "When the Last Sword is Drawn". Za to najnowszy film Kitano pokazywany był na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. W Wenecji dostał Srebrnego Lwa za reżyserię, a w Toronto bardzo ważną nagrodę publiczności.Tytuł oryginalny: "Zatoichi"
Reżyseria: Takeshi Kitano
Scenariusz: Takeshi Kitano
Na podstawie książek Kana Shimozawy
Montaż: Takeshi Kitano, Yoshinori Oota
Zdjęcia: Katsumi Yanagishina
Muzyka: Keiichi Suzuki
Dozwolony od lat: 18
Rok produkcji: 2003
Data premiery w Japonii: 06.09.2003
Data premiery w Polsce: 2004

Wystąpili:
Takeshi Kitano (jako Zatoichi)
Tadanobu Asano (jako Gennosuke Hattori)
Yui Natsukawa (jako O-Shino)
Michyo Ookusu (jako O-Ume)
Gadarukanaru Taka (jako Shinkichi)
Yuuko Daike (jako O-Kinu)
Daigoro Tachibana (jako O-Sei/Seitarou)
Ittoku Kishibe (jako Ginzou)
Saburo Ishkura (jako Oogiya)
Akira Emoto (jako Nomiya no Oyaji)

Oficjalna strona internetowa: http://office-kitano.co.jp/zatoichi
grail@ceti.pl Autor recenzji: Michał Klimaszewski - GR@IL