[REC]

([REC])
QUARANTINE

(Kwarantanna)
Rok produkcji:
2007

Kraj:
Hiszpania

Reżyseria:
Jaume Balagueró
i Paco Plaza

Scenariusz:
Jaume Balagueró,
Luis Berdejo
i Paco Plaza
  Rok produkcji:
2008

Kraj:
USA

Reżyseria:
John Erick Dowdle


Scenariusz:
John Erick Dowdle
i Drew Dowdle
Reporterka wraz z operatorem kamery realizuje program o pracy strażaków. W środku nocy dostają oni wezwanie, pozornie nie odbiegające od normy. Jednak zapowiadająca się rutynowo akcja, szybko okazuje się pułapką, gdyż budynek w którym interweniują strażacy, nagle zostaje odizolowany, a ludzie zamknięci wewnątrz muszą walczyć o życie z nieznanym zagrożeniem.


Angela Vidal (Manuela Velasco)
Manu (Ferran Terraza)
César (Carlos Lasarte)
Dziewczynka z Medeiros
 

Angela Vidal (Jennifer Carpenter)
Jake (Jay Hernandez)
Yuri Ivanov (Rade Serbedzija)
odpowiednik Dziewczynki z Medeiros
Tytuł realizowanego programu to "Kiedy śpisz".   Tytuł programu pozostaje nieznany.


Miejsce akcji: Barcelona.   Miejsce akcji: Los Angeles.


W kamienicy nie ma windy.   Budynek jest wyposażony w windę (która pojawia w kilku niezłych scenach).


César mieszka sam.   Yuri mieszka z żoną.


Policja grozi śmiercią uwięzionym wewnątrz, w razie gdyby kwarantanna została naruszona.   Nie kończy się na groźbach, snajper zmuszony jest oddać jeden celny strzał.


Po rozpoczęciu kwarantanny nie widać co się dzieje na zewnątrz.   Jest jedno ujęcie pokazujące jak służby miejskie separują kamienicę od reszty dzielnicy. Ponadto udaje się uruchomić telewizor dający uwięzionym pewne pojęcie o powadze sytuacji.


Nie wiadomo jak wygląda operator kamery.   Operatora widać na samym początku filmu.


Pochodzenie wirusa: zaczęło się od badań na opętanej dziewczynce, dopiero w trakcie eksperymentów wirus zmutował i zmienił się w drapieżną formę widzianą w filmie.   Brak wątku religijnego, przyczyną zguby lokatorów jest odmiana wirusa wścieklizny. Z urywków gazet na poddaszu wynika, iż nie jest to pierwszy taki przypadek (choć pewnie jedyny tak drastyczny).
"[REC]" stanowił bardzo pozytywne zaskoczenie. Po raz kolejny sprawdziło się nakręcenie horroru z perspektywy pierwszej osoby. Nie zawiódł też zaskakujący scenariusz - dzięki niemu historia jest znakomicie zbalansowana. Zaczyna się spokojnie, potem stopniowo zwyczajne wezwanie staję się coraz dziwniejsze i film zmienia się w solidny zombie movie.


"Quarantine" został nakręcony tylko w jednym celu: zarobić w USA. Pomysł był prosty: bierzemy zagraniczny hit, który w dodatku jest stosunkowo tani w realizacji, kręcimy to samo po angielsku i już można obserwować rosnącą sumę na koncie. Z punktu widzenia producentów nie mogło się nie udać. Jak widać różnice są nieznaczne - postanowiono nie naprawiać tego co nie jest zepsute.


Którą wersje wybrać? Oczywiście lepiej zapoznać się z oryginałem, chociaż amerykańska wersja nie odbiega zbytnio od swojego pierwowzoru - diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Oglądając "[REC]", nawet po raz kolejny, wielokrotnie można podskoczyć w fotelu, co zdarza się rzadziej w "Quarantine". Ograne tricki lepiej sprawdzają się w pierwowzorze. W remake'u widzimy mało znane, ale jednak znane twarze, co psuje efekt pseudodokumentu. Jest tu siostra "Dextera", dowódca ekipy strażaków to uciekinier z "Hostelu", a Rade Serbedzija to etatowy Rosjanin. Z drugiej strony drobne zmiany, które poczyniono w scenariuszu, są całkiem zgrabne, jeśli przymknąc oko na spłycenie genezy wirusa. Pomysł z finansowaniem badań przez Watykan i próba brutalnego ich zakończenia to odrobinę bardziej kontrowersyjne rozwiązanie niż enigmatyczne eksperymenty na zwierzętach. Widocznie scenarzysta nie chciał jeszcze bardziej pogrążać wizerunku kościoła w Stanach ;)
"[REC]" otrzymał Złotego Kraba KMF w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny za rok 2008.


[REC] - scena nagłego spotkania strażaka i podłogi parteru była zaplanowana tak, że w trakcie jej realizacji żaden z aktorów nie wiedział co się wydarzy.


Szybko przemieszczające się zombie można zobaczyć także w filmach z serii "28 ... później" oraz remake'u "Świtu żywych trupów", natomiast inne horrory oglądane z perspektywy pierwszej osoby to np. "Blair Witch Project", "Cloverfield" oraz "Cannibal Holocaust".
Autor opisu: Dawid Karpiński - DR_BAKIER
E-mail kontaktowy: fallout13@interia.pl
Data umieszczenia opisu: 22.02.2009Strona główna działu Strona główna KMF