Strona główna KMF

Dziękujemy Pani Justynie Suchenek i Pani Kindze Zych z firmy UIP
za zaproszenie na pokaz prasowy filmu.    Znakomity thriller! Znacznie lepszy od "Hannibala", ale oscarowe arcydzieło jak "Milczenie Owiec" to niestety nie jest. Miejscami trochę przypomina film Jonathana Demme. Tu również Dr. Lecter prowadzi swoją wyrafinowaną grę z młodym, acz mającym doświadczenie agentem FBI (notabene przez którego został złapany!). Czy pomoże mu w schwytaniu seryjnego mordercy okrzykniętego przez prasę "Zębową Wróżką", czy może wprost przeciwnie?

    Lecter zamknięty jest w pilnie strzeżonym zakładzie - tym samym który pamiętamy z "Milczenia Owiec" (pojawia się oczywiście dyrektor tej placówki Dr. Frederick Chilton, w którego ponownie po 11 latach, wcielił się Anthony Healda). Film trzyma w napięciu, raz po raz zaskakuje (choć końcówki się domyśliłem) nawet tych, którzy oglądali "Manhuntera" (pierwsza ekranizacja "Czerwonego smoka") - jak na remake, jest znacznie zmieniony w stosunku do pierwowzoru Michaela Manna. Oczywiście znacznie powiększono rolę Lectera, tak, by Anthony Hopkins mógł znów się wykazać pokazując demonicznego doktora na pierwszym planie. Śmiem twierdzić, że Hannibal to jedna z najwybitniejszych kreacji w karierze tego wielkiego aktora. Zastanawiałem się, jak młody reżyser Brett Ratner, znany głównie z dwóch części "Rush Hour" poradzi sobie z tym wyzwaniem - zwłaszcza, że nawet doświadczonemu Riddley'owi Scott'owi powinęła się noga przy realizacji "Hannibala". Okazało się, że nad wyraz dobrze, jest to zdecydowanie jego najbardziej udany film. Ale chyba już od dawna wiedział, żę nakręci prequel "Milczenia Owiec", gdyż już podczas realizacji drugiej części "Godzin Szczytu" pozwolił sobie na małą aluzję, taki smaczek dla wytrawnych kinomanów - jeśli chcecie dowiedzieć się co to było, zapraszam do mojej recenzji "Rush Hour 2" :)     Reżyser świetnie poprowadził aktorów, ale mając do dyspozycji tak wielkie gwiazdy, mógł się spodziewać pełnego profesjonalizmu. Edward Norton gra bezbłędnie młodego agenta FBI, który po schwytaniu Lectera rzucił pracę by poświęcić więcej czasu rodzinie. Harvey Keitel jako agent Jack Crawford równie dobry co Scott Glenn, w tej roli znany z "Milczenia Owiec". Emily Watson przyciąga uwagę grając niewidomą dziewczynę, jedyną przyjaciółkę mordercy. I oczywiście perełka - Philip Seymour Hoffman jako wredny dziennikarz jakiegoś brukowca, który nie cofnie się przed niczym by zdobyć kolejne sensacyjne materiały dla swojej gazety.

    Aha, zapomniałbym o seryjnym mordercy. W tę odrażającą ,oszpeconą i pokrytą tatuażami kreaturę wcielił się Ralph Fiennes. Nie jest to klasa Hopkinsa, ale i tak dwukrotnie nominowany do Oscara angielski aktor spisał się znakomicie, grając szaleńca i psychopatę mordującego całe rodziny przy pełni księżyca. A jeśli jesteśmy już przy "Zębowej Wróżce", w oryginale użyto zwrotu "Tooth Fairy". Zjawisko w Polsce nieznane, w Stanach popularne co najmniej jak maskarada w noc Halloween czy pieczenie indyka na Święto Dziękczynienia :) Kiedy małym dzieciom wypadają "mleczaki", rodzice wkładają w nocy pod poduszkę jakąś drobną sumę pieniędzy i rano mówią, że to wróżka-zębatka zabrała ząbek, a zostawiła pieniążki ;)

     Na szczęście film utrzymany jest w tonacji serio. Tylko sam początek może bawić, ale jedynie widza potrafiącego docenić uroki czarnego humoru - Dr. Lecter zaprasza do siebie na kolację muzyków, by poczęstować ich potrawką z zaginionego kompana z orkiestry, o którego wciąż się dopytują ;)
Ostatnia scena również dobra. Brak tu tak chętnie eksponowanej przez hollywodzkie wytwórnie powiewającej flagi, patetycznych obrazków czy cukierkowatego happy endu. Jest... nie, nic więcej nie zdradzę, ale miłośnikom kina powinno się spodobać.Tytuł oryginalny: RED DRAGON
Tytuł polski: CZERWONY SMOK
Reżyseria: Brett Ratner
Scenariusz: Ted Tally
(na podstawie powieści Thomasa Harrisa)

Zdjęcia: Dante Spinotti
Montaż: Mark Helfrich
Muzyka: Danny Elfman
Produkcja: Dino De Laurentiis, Martha De Laurentiis
Rok produkcji: 2002
Data premiery w USA: 04.10.2002
Data premiery w Polsce: 25.10.2002
Dozwolony od lat: 18

Obsada:
Anthony Hopkins
Edward Norton
Ralph Fiennes
Harvey Keitel
Emily Watson
Philip Seymour Hoffman
Mary-Louise Parker
Anthony Heald
Ken Leung


AUTOR RECENZJI:
Michał Klimaszewski - GRAIL
      grail@filmweb.pl