Strona główna KMF

...przed polską premierą

"W życiu każdego mężczyzny przychodzi taki moment, że musi dać komuś w mordę"


   Juz niebawem ( 11 lutego ) na nasze ekrany wejdzie nowy film Davida Finchera pod tytułem "Podziemny Krąg". Jest to już czwarty film w karierze tego reżysera, który najpierw zdobył uznanie robiąc reklamy i teledyski, a w chwili obecnej stał się ekspertem w tworzeniu filmów badających mroczne strony ludzkiego życia, przeznaczone głównie dla dojrzałego widza. Po mało udanym debiucie "OBCY 3", nakręcił wspaniały thriller "SEVEN" (1995), a następnie dwa lata pożniej, mniej udaną "GRĘ" z Michaelem Douglasem. "Podziemny Krąg", to ponowne spotkanie Fincher - Pitt i z tego co słyszałem, czytałem i widziałem, fragmentami zapowiada się niezwykłe wydarzenie! Film miał juz swoją premiere w Stanach, gdzie wywołał mały skandal - głównie chodzi o autorów, których oskarżono o namawianie do agresji i propagowanie faszyzmu. Wielkiego sukcesu komercyjnego nie odniósł, ale też nie stał się klapą - zarobił około 40mln dolarów, co nie jest złym wynikiem biorąc pod uwagę, że film nie jest typowym amerykańskim "chłamem" i stworzono go raczej dla bardziej wyrobionych widzów, a nie dla mas (czyt. rodzice z pociechami). W wąskich gronach widzowie uznali ten film za kultowy i powstało kilka jego fanklubów - krytycy natomiast tradycyjnie strasznie go "zjechali".
"Fight Club" opowiada o dwójce młodych ludzi, którzy zakładają nielegalny klub, w którym odbywają się walki na gołe pięści. Uczestnicy to głównie ludzie przed trzydziestką - walcząc odreagowują codzienne stresy i zapewniają sobie przypływ adrenaliny, której są spragnieni.
 

Film oprócz podpowiadania co można zrobić aby uniknąć przemocy i agresji na ulicach, licznych okrutnych morderst, gwałtów itp., przedstawia również sytuację w jakiej znajduje się współczesny mężczyzna. Przy tych wszystkich równouprawnieniach dla kobiet, nietrwałości związków małżeńskich, ciągłą pogonią za karierą, forsą i sławą ("wyścig szczurów"), zacieraniu się granic między dobrem a złem, propagowaniu tchórzostwa, coraz mniej wzorców pozytywnych - to wszystko powoduje, że człowiek się gubi i wielu nie potrafi tego zaakceptować. Jedni stają się frustratami i biją swoich bliskich, napadają na ludzi, mordują z zimną krwią i gwałcą, a inni z kolei stają się tzw. "cieciami", którzy pozwalają na to, by się z nich śmiano, obrażano i potrącano ich.
   Co musi dzisiaj zrobić młody człowiek, by udowodnić że jest mężczyzną? Iść na wojnę, zabić wielkiego zwierza? Ale nie ma już wojen i coraz mniej jest niebezpiecznych zwierząt...Co pozostało? Forsa? Sława?
- tak przedstawia rozterki bohaterów Chuck Palahniuk, autor książki, na podstawie której powstał scenariusz do filmu. Odpowiedzi na to pytanie próbuje udzielić Tyler Durden (Brad Pitt), który mówi w filmie:
"Nie mozna siedzieć bezczynnie na kanapie przed telewizorem. Trzeba wstać, wejść na ring. Obowiązujące wzorce konsumpcyjne, żądza posiadania i gromadzenia dóbr, stały się dla nas pułapką".
   "Fight Club" pokazuje, jak można uwolnić się z tych więzów i przezwyciężyć strach, przezwyciężyć siebie. Wskazuje drogę, jak pozbyć się przemocy na ulicach i ograniczyć częste masakry. Stara się wpłynąć pozytywnie na męską ambicję, siłę i ducha - nie bądż "cieciem", stań się facetem, pozwól działać hormonom i odwiecznym prawom natury. Powstrzymaj zanik męskości we współczesnym społeczeństwie! Nie pozwól sobą pomiatać, wal przeciwnika prosto w ryj tak, żeby zaliczył glebe, odzyskaj szacunek!

   "CZY MOŻESZ NAPRAWDĘ POZNAĆ SAMEGO SIEBIE, JEŚLI NIGDY NIE BRAŁEŚ UDZIAŁU W WALCE?"

  
  

   A teraz kilka zasad, które obowiązują w klubie walki:
1.W klubie może odbywać sie jednoczesnie tylko jedna walka.
2.Walka prowadzona jest w formie pojedynku: 1 na 1.
3.Walczący zdejmują biżuterię (sygnety, łańcuszki, zegarki) oraz koszulki i buty.
4.Walczyć można tylko gołymi pięściami.
5.Uczestnik który przychodzi po raz pierwszy do klubu, musi wziąść udział w walce.
6.Gdy jeden z walczących powie "STOP", walka zostaje automatycznie przerwana i jednocześnie przeciwnik wygrywa.
7.Nigdy poza klubem nie mówi sie o klubie walki.

To były ważniejsze zasady.

OCENY KLUBOWICZÓW:

Vincent - (recenzja u góry)
Gr@il - 10/10 ("Jeden z najlepszych filmów jakie widziałem w tym roku!")
Nebulus - 3/10 ("Pracownicy Ikei wpadający w niebezpieczną histerię z powodu przerostu cywilizacji nad percepcją ich myślenia, niestety mnie nie wzruszają")
Dux - 10/10 ("Nigdy przedtem, na żadnym filmie, nie miałem takiej jazdy jak na FC! Byłem na nim 3 razy!! REWELACJA!!!")
Hunter - 7/10 ("Owszem - filmik ciekawy, interesujący, dobra gra aktorska, ciekawy scenariusz, ale czegoś mi tam brakowało. Podobał mi się, lecz nie rozumiem osób, które mowią o fenomenie tego filmu")
Markos - 9/10 ("Fincher zawarł w tym filmie niemal wszystko co myślę na temat dzisiejszej rzeczywistości, co nie udało sie dotąd żadnemu reżyserowi.")
Maja - 5/10 ("Jak dla mnie ten film jest pozbawiony sensu i logiki. Chory film, o bardzo chorym czlowieku. Jedyne na co zaslużyl u mnie na taka wysoką ocenę, to poprawna gra aktorska Brada Pitta, niezłe zdjęcia i dobra muzyka.")
DesJudi - 10/10 ("Bardzo, bardzo dobry film o Buncie przeciwko współczesnemu światu, który kreuje idiotyczne, bezosobowe wzorce. Ciekawy i mądry film dla widza dojrzałego, który nie zwróci uwagi jedynie na sensację.")
Tomashec - 9/10 ("Prawie rewelacyjny, ale po trzecim razie już tak nie rusza...")


Tytuł oryginalny: FIGHT CLUB
Tytuł polski: Podziemny Krąg
Gatunek i rok produkcji: Thriller USA 1999
Reżyseria: David Fincher
Scenariusz: Jim Uhls
Występują: Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter, Meat Loat
Dystrybucja: SYRENA
Premiera w Polsce: 11.02.2000
Czas trwania: 140 min.
Uwagi: Dozwolone od lat 18!


AUTOR RECENZJI:
Wojciech Jankowski - VINCENT
      jajo@netxxi.com.pl


Fight Club Fight Club