STRONA GŁÓWNA


  


 


Najtrudniejsze, najbardziej wymagające i karkołomne głosowanie już za nami.

Niby prosta sprawa: zagłosować na 30 najlepszych filmów z lat 1990-2000. Na 70 osób biorących udział w plebiscycie, tylko kilka osób nie miało problemów, za to cała masa głowiła się, zjadała paznokcie i wyrywała sobie włosy z głowy układając osobiste rankingi spośród filmów, które każdy uważa za - subiektywnie - najlepsze, najwartościowsze. A że ów okres - nie dekada i nie typowe lata 90. - były przebogate, to znaleźć consensus między tym, co zasługujące na wyróżnienie, a tym, co wiąże się z sentymentami, jest cholernie trudne. Serio.

Dla dzisiejszych trzydziestokilkulatków to okres kina kultowego, które stało się wejściem w dorosłość filmową (z vhs-owego dziecięctwa). Dla dzwudziestokilkulatków to okres na pewno znany, lecz z pewnością nie tak dobrze poznany, bo zawierający wiele dzieł o znaczeniu dzisiaj o wiele mniejszym niż w momencie, gdy się ukazały. Dla tych, którzy mają lat kilkanaście, nasz ranking może być skarbnicą wiedzy o tym, na co warto zwrócić uwagę, a co jest tak odmienne od dzisiejszych trendów. Więc - dla każdego coś miłego. Tym bardziej, że lata 1990-2000 to kompletnie inna bajka jakościowa od późniejszej, jak i wcześniejszej dekady. Niektórzy, w tym podpisany niżej, sądzą, że to najlepsze lata w kinematografii światowej.

Był to okres dojrzewania kina masowego, raz za razem bijącego rekordy kasowe, frekwencyjne i budżetowe. Był to okres ekranowych narodzin dzisiejszych gwiazd lub i gaśnięcia tych najstarszych. To okres, w którym wyjątkowo duży nacisk położono na nowe technologie (czyli komputerowe efekty specjalne), nowy sposób opowiadania i montowania historii filmowych, choć nad całością czuwała jeszcze tradycja związana z opowiadaniem ciekawych fabuł, nie zaskakiwania wizualną efektownością.

Ranking łączy to, co kultowe (i niekoniecznie przez krytykę docenione) z tym co powszechnie oklaskane (czyli uhonorowane nagrodami). Innymi słowy - jest tutaj miejsce wyłącznie na dzieła znakomite, choć ta znakomitość może być interpretowana na wiele różnych sposobów, o czym przekonacie się widząc i tytuły, i komentarze (nie chcemy niczego zostawić bez uzasadnienia).

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że wielu tytułów nie ma, choć zasługują one na pamięć. Pamiętać chcemy, więc z tego powodu przygotowaliśmy również dwa Suplementy do rankingu - jeden dotyczący kina jankeskiego, a drugi światowego. Łącznie prawie dodatkowych 100 tytułów. Niemniej i tak ten subiektywny wybór nie zadowoli wszystkich, bo zagłosowaliśmy w sumie na 376 tytułów...

Jeśli któregoś z filmu nie widzieliście - sięgajcie po niego śmiało. Nasz ranking to jedna, duża rekomendacja najlepszych filmów i tych lat, i wszech czasów.

Harmonogram kolejnych odsłon rankingu:

2.08 - miejsca 100-76
3.08 - miejsca 75-51
4.08 - miejsca 50-41
5.08 - miejsca 40-31
6.08 - miejsca 30-21
7.08 - miejsca 20-11
8.08 - miejsca 10-1
10.08 - Suplement jankeski
12.08 - Suplement światowy100-76   75-51  50-41  40-31  30-21  20-11  10-1 SUPLEMENT JANKESKI   |   SUPLEMENT ŚWIATOWY


Skomentuj wyniki na naszym Forum:
http://forum.film.org.pl/Thread-Wyniki-plebiscytu-Najlepsze-filmy-z-lat-1990-2000


PLEBISCYTY KMF
STRONA GŁÓWNA

Plebiscyt przeprowadził: Rafał Oświeciński [desjudi]
desjudi [at] film.org.pl
Klub Miłośników Filmu, Sierpień 2011