Strona główna KMF

Antarktyda, zima roku 1982
Amerykańska stacja badawcza
Do bazy przybiega pies. W ślad za nim przylatuje śmigłowiec z dwojgiem ludzi, którzy za wszelką cenę usiłują psa zastrzelić.Po krótkiej strzelaninie "napastnicy" giną z rąk dowódcy amerykańskich badaczy.Okazuje się, że przybyszami byli Norwegowie z położonej nieopodal stacji.Pilot MacReady (Kurt Russell) i doktor Copper wylatują, żeby sprawdzić co zaszło w norweskiej bazie.
Po dotarciu na miejsce zastaje ich makabryczny widok. Cała baza jest spalona. Znajdują także ciała naukowców, częściowo spalone, częściowo zastygłe w swoistym koszmarnym grymasie.Widać także, że część z nich popełniła samobójstwo.Kolejnym odkryciem jest duży blok lodowy, na którym widać, że coś zostało z niego wyjęte.Naukowcy wracają do swojej bazy. Nie zdają sobie sprawy, jakiemu koszmarowi będą musieli stawić czoło...

   "Rzecz" to jeden z wcześniejszych filmów Johna Carpentera, chociaż nakręcony już po sukcesie "Halloween" i "Ucieczki z Nowego Jorku".Film jest remake`m obrazu Howarda Hawks`a z 1951 roku i adaptacją książki "Who Goes There?" Johna W. Campbell`a.

   Jest to wspaniały remake. Trzyma widza w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty.Grupka ludzi, która na kompletnym odludziu, zdana tylko na siebie musi walczyć z czymś straszliwym, czego do końca nie rozumieją.Carpenterowi udało się zbudować wspaniały klimat ciągłego zagrożenia i uczucia wszechogarniającej klaustrofobii.Klimat jest jeszcze bardziej potęgowany przez nastrojową i niepokojącą muzykę Ennio Morricone.

   Gra aktorska stoi na najwyższym poziomie. Znakomite kreacje stworzyli; Kurt Russell (MacReady), Wilford Brimley (Blair), Keith David (Childs), czy Richard Dysart (dr. Copper).Film zaskakuje znakomitymi (jak na rok 1982), przerażającymi efektami specjalnymi autorstwa Roba Bottina, które jeszcze na długo po obejrzeniu filmu pozostają w pamięci.Budżet filmu wyniósł 14 milionów dolarów.GALERIA ZDJĘĆ:


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


SCENY WYCIĘTE:

 

 


Z PLANU:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


OSOBY:

 
 
 
 
 
 Reżyseria: John Carpenter
Scenariusz: Bill Lancaster
Zdjęcia: Dean Cundey
Muzyka: Ennio Morricone
Efekty specjalne: Rob Bottin
Produkcja : Universal - USA
Rok prod. : 1982
Czas trwania.: 108 min.

AUTOR RECENZJI:
Marcin Majewski - MAJA
      maja76@poczta.onet.pl