Strona główna KMF
"Wyznania Gejszy" to ekranizacja bestsellerowej, przetłumaczonej na 32 języki (w tym polski) powieści Arthura Goldena. Japonia, lata 30-te ubiegłego wieku. Chiyo to biedna 9-letnia dziewczynka z małej rybackiej wioski. Po śmierci matki, ojciec zawozi ją razem z siostrą do Kioto, by tam sprzedać swoje dzieci, których nie może wyżywić. Bohaterka trafia do Okiya - domu dla przyszłych gejsz, zarządzanego przez surową Matkę (i tak ma szczęście, gdyż jej starsza siostra, której już zresztą nigdy nie zobaczy zostaje kurtyzaną). Tam zaprzyjaźnia się z rówieśniczką Pumpkin, ale też poznaje złą i zawistną gejszę Hatsumomo (Gong Li) która nienawidzi głównej bohaterki od pierwszego wejrzenia.
Oczywiście pamiętajmy, że gejsza to nie jest zwykła prostytutka. Ma przede wszystkim zabawiać mężczyzn tańcem, śpiewem i konwersacją. Gejsze sprzedają raczej swoje umiejętności, a nie ciało. Chociaż ich misuage (dziewictwo) osiąga nieraz zawrotne ceny. I jeśli już dziewczyna chodzi do łóżka, to raczej z jednym mężczyzną - jej Patronem - a nie oddaje się za pieniądze komu popadnie. Dlatego słowo gejsza oznacza artystkę, a bycie nią to bycie osądzanym jako żyjące dzieło sztuki. Oczywiście dobrą gejszą było zostać bardzo trudno i wymagało od kandydatek wiele wysiłku, dyscypliny, a także pieniędzy na odpowiednie szkolenie i stroje. Słowo to wywodzi się od geiko (kobieta zajmująca się sztuką), a rozkwit popularności datuje się na XVII wiek w czasach Epoki Edo. Na początku ubiegłego wieku było w Japonii ponad 80 tysięcy gejsz, dziś uprawiających tą profesję kobiet jest dziesięciokrotnie mniej.
Kiedy Chiyo osiąga wiek 15-lat zostaje maiko (uczennicą) Mamehy (Michelle Yeoh) i przybiera imię Sayuri (od tego momentu bohaterkę gra Zhang Ziyi). Przypadkowe spotkanie na moście z tajemniczym Prezesem (Ken Watanabe) sprawia, iż dziewczyna postanawia że zrobi wszystko co tylko w jej mocy, by stać się jedną z najbardziej znanych gejsz i by kiedyś Prezes został jej patronem. Z wiekiem odnosi coraz większe sukcesy i jest na ustach większości bywalców Gion - dzielnicy "czerwonych latarni" w Kioto. Jej karierę przerywa jednak wybuch wojny...
Obawiałem się trochę tej ekranizacji. Najpierw Spielberg zrezygnował z reżyserii (pozostał jednak producentem), a dla Roba Marshalla to przecież dopiero drugi film kinowy (nawet jeśli pierwszym było obsypane nagrodami "Chicago"). Do tego wszyscy aktorzy mówią po angielsku. I co najdziwniejsze - w najbardziej znaczących rolach żeńskich obsadzono największe gwiazdy azjatyckiego kina... ale żadna nie jest Japonką. Michelle Yeoh pochodzi z Malezji, choć grywa głównie w filmach z Hong Kongu, a Gong Li i Zhang Ziyi urodziły się w Chinach (i co ciekawe obie były muzami Zhanga Yimou). Jedynie Ken Watanabe to dość znany japoński aktor (nominowany zresztą do Oscara za "The Last Samurai"). Reszta obsady to głównie aktorki azjatyckiego pochodzenia, ale grające od dawna w amerykańskich filmach jak Kudou Yuuki (pamiętana z "Mystery Train" Jarmusha i jednego z epizodów "Masters of Horror"), czy Navia Nguyen (gwiazdka z "Hitch"). Szkoda, że akademia nie doceniła żadnej z aktorek i nominowała "Wyznania Gejszy" do Oscarów tylko w kategoriach technicznych (6 nominacji, w tym za muzykę, zdjęcia i kostiumy). Pewniakiem do zwycięstwa jest chyba tylko John Williams - od wielu, wielu lat nie słyszałem tak dobrej, oryginalnej i świeżej partytury tego 74-letniego kompozytora. Film jest kosztownym (budżet 85 mln dolarów) melodramatem, trochę w starym, hollywoodzkim stylu, choć przyznam, że bardzo mi się podobał (może dlatego, ze nie czytałem wcześniej powieści, wszak wiadomo że zazwyczaj ekranizacje są mocno spłycone w porównaniu do książkowych pierwowzorów). Można mu zarzucić niekiedy kiczowatość czy zbytni sentymentalizm, ale nie oszukujmy się, ma to być wzruszająca bajka dla masowej publiczności, a nie artystyczne arcydzieło jak filmy Oshimy, Ichikawy, czy Kobayashiego.

Ważniejsze nagrody: Złoty Glob dla Johna Williamsa za muzykę, oraz BAFTA Awards (za muzykę, zdjęcia i kostiumy).

Na koniec jeszcze kilka zdań o trzech głównych aktorkach.

ZHANG ZIYI
Urodziła się w 1979 roku w Pekinie. Debiutowała w wieku 19 lat w filmie Zhanga Yimou "The Road Home". Poźniej jeszcze dwukrotnie pojawiała się w produkcjach tego reżysera ("Hero", "House of Flying Daggers"). Zagrała w koreańskiej superprodukcji "Musa" z 2001 roku, oraz gościnnie pojawiła się na planie "My Wife Is a Gangster 2" również z Korei. Popularność na Zachodzie przyniósł jej udział w przepięknym filmie wuxia "Crouching Tiger, Hidden Dragon" Anga Lee. Grywała u tak znanych reżyserów jak Wong Kar Wai ("2046"), Tsui Hark ("The Legend of Zu") czy Lou Ye ("Purple Butterfly"). Trzykrotnie nominowana do nagród BAFTA, MTV Movie Awards i Hong Kong Film Awards i raz do Złotego Globu za występ w "Wyznaniach Gejszy". Wróży jej się wielką karierę w Ameryce, czego początkiem był występ u boku Jackie Chana i Chrisa Tuckera w "Rush Hour 2", oraz ostatnio w "Memoirs of Geisha". Wkrótce na ekrany wejdzie kolejna chińska superprodukcja "Ye Yan", w której wystąpiła w jednej z głównych ról.Przyszła na świat 31 grudnia 1965 roku w Shenyang. Zadebiutowała w "Red Sorghum" - pierwszym filmie Zhanga Yimou z 1987 roku, który wygrał festiwal w Berlinie. Zagrała jeszcze w 6 filmach Yimou (m.in. w "Huozhe", "Raise the Red Lantern", "Shanghai Triad" i "The Story of Qiu Ju" - nagroda na festiwalu w Wenecji), z którym była w związku przez 8 lat. Występowała u Kaige Chena ("Farewell My Concubine", "Temptress Moon", "Emperor and the Assassin") i Wong Kar Waia ("2046" i segment "The Hand" z nowelowego "Eros"), oraz Wayne Wanga w "Chinese Box", gdzie zagrała partnerkę Jeremy Ironsa. Była związana kontraktem z firmą L'Oreal, a magazyn People umieścił ją na liście 50 najpiękniejszych kobiet świata. W tym roku pojawi się w dwóch amerykańskich produkcjach: "Young Hannibal: Behind the Mask" i "Miami Vice", oraz po 11 latach znów zagra w filmie Zhanga Yimou "The City of Golden Armor".

GONG LI
MICHELLE YEOH
Urodzona w 1962 roku w mieście Ipoh na Malezji. Od małego uczęszczała do szkoły baletowej, a jako nastolatka wyjechała do Londynu studiować w Królewskiej Akademii Tańca. Później rozpoczęła karierę filmową w Hong Kongu. Debiutowała w 1984 roku małą rólką w komedii kung-fu "Owl vs. Dumbo" Sammo Hunga. Ten przedstawił ją swojemu przyjacielowi Jackie Chanowi i tak nawiązała współpracę z jednym z najbardziej znanych azjatyckich aktorów ("My Lucky Stars 2", "Police Story 3: Supercop"). Ponieważ świetnie zna się na wschodnich sztukach walki, grywała w wielu filmach akcji u Corey Yuena ("Police Assassins"), Johnnie To ("Heroic Trio 2: Executioners") czy Yuen Woo-pinga ("Tai-Chi Master" obok Jeta Li i "Wing Chun" razem z Donnie Yenem). Przełomem w jej karierze była rola dziewczyny Bonda w "Tomorrow Never Dies" z 1997 roku. Trzy lata później wystąpiła w nagradzanym na całym świecie "Crouching Tiger, Hidden Dragon". Nominowana do nagród BAFTA i Hong Kong Film Awards. Miss Malezji z 1983 roku, również znalazła się wśród 50 najpiękniejszych ludzi na świecie wg magazynu People. W tym roku pojawiła się w nowym filmie Jeta Li "Fearless", a na premierę czeka francuski thriller "Boarding Gate" z międzynarodową obsadą (Asia Argento, Michael Madsen, Tony Leung).

WYZNANIA GEJSZY

Tytuł oryginalny: Memoirs of a Geisha
Rok produkcji: 2005
Kraj: USA
Czas trwania: 145 minut

Reżyseria: Rob Marshall
Scenariusz: Robin Swicord
Na podstawie powieści: Arthur Golden
Zdjęcia: Dion Beebe
Muzyka: John Williams

Obsada:
Zhang Ziyi, Gong Li, Michelle Yeoh, Mako, Ken Watanabe, Kudou Yuuki, Kaori Momoi, Navia Nguyen, Cary Hiroyuki Tagawa, Randall Duk Kim

Data premiery w USA: 09.12.2005
Data premiery w Polsce: 10.03.2006


Wyślij e-mail Autor recenzji:
Michał Klimaszewski - GRAIL
Klub Miłośników Filmu
21.02.2006